In Memoriam Silvio Foretić
Silvio Foretić, jedan od najznačajnijih hrvatskih suvremenih skladatelja, preminuo je Kölnu u 84. godini života. Bio je umjetnik koji je svojim kreativnim nadahnućem, te radom, uspjesima i nagradama obilježio hrvatsku glazbu i iznimno obogatio kulturnu sliku zajednice. Silvio Foretić, rođen u Splitu 21.12.1940. čvrstim je obiteljskim sponama vezan za grad Korčulu, koja je bila ljetno obiteljsko utočiste.
Uz oca Sergija, opernog tenora, obitelj dio života provodi u Sarajevu i Osijeku, a Silvio, okružen glazbom od djetinjstva, već s 15 godina piše kompozicije – 6 kratkih skladbi. Studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod Milka Kelemena upisuje 1959. Za vrijeme studija radi kao glazbeni kritičar, orkestralni glazbenik, baletni i operni korepetitor, operetni dirigent te kao pijanist i skladatelj u satiričkom kazalištu Jazavac (danas Kerempuh). Godine 1963. osnovao je Ansambl za suvremenu glazbu, čija je angažiranost provocirala publiku, a nerijetko i glazbene kritičare. Ta je osobina, duhovita provokacija i preispitivanje društvenog konformizma, granica očekivanoga i neočekivanoga ostala trajno obilježje Silvijevog stvaranja.
Godine 1966. preselio se u Köln i na Visokoj školi za glazbu nastavio studij kompozicije kod Bernda Aloisa Zimmermanna i elektroničke glazbe kod Herberta Eimerta. Od 1974. do 2006. predavao je na Folkwang Hochschule u Essenu i Duisburgu. Ondje je 1982. utemeljio ansambl Fin de siècle — fin de millénaire s kojim je tijekom dvanaest godina priredio pedesetak koncerata suvremene glazbe. Jedan je od utemeljitelja i dugogodišnji predsjednik Hrvatske kulturne zajednice Colonia Croatica u Kölnu. Nekoliko godina bio je član predsjedništva Kölnskog društva za novu glazbu. Djelovao je kao skladatelj i tekstopisac, a i kao izvođač, dirigent, pijanist i pjevač.
Silvio Foretić, sa suprugom Zdenkom Kapko Foretić ( 1939.- 2021.), uglednom muzikologinjom i životno najbliskijom prijateljicom i suputnicom, bio je redoviti posjetitelj korčulanskih ljetnih kulturnih događaja, dodajući im uvijek višu dimenziju profinjenosti i duhovitosti. Osim što su posjećivali kulturne programe, u svom su vrtu – zaštićenom kulturnom dobru – Vrtu Foretić, rado ugošćivali umjetnike. Posebno je ostvarena bogata suradnja s udrugom Siva zona, koja je kroz svoje programe po prvi put u Korčuli predstavila nekoliko radova Silvia Foretića.
Za stalni postav Gradskog muzeja Korčula i Prirodoslovnu zbirku skladao je elektronsku kompoziciju Rhinoceros. Skladba je motivirana nalazom čeljust nosoroga Stephanorhinus hemitoechus iz razdoblja srednjeg do gornjeg pleistocena od 500 do 40 tisuća godina pr.Kr., kada je današnji otok Korčula bio sastavni dio kopna. Muzejska simbioza suvremene umjetnosti i prapovijesnih nalaza posebno je pohvaljena pri predstavljanju muzeološke koncepcije novog stalnog postava Gradskog muzeja Korčula od strane članova Hrvatskog muzejskog vijeća 2020. Silvio Foretić svoje je visoko stručno znanje uložio u rekonstrukciju partitura opere buffe Opsada Korčule – The Siege of Curzola koja je prvi put izvedena u Londonu 1876. godine, te je svom gradu Korčuli poklonio bez naknade.
Izbor iz nagrada u Republici Hrvatskoj: Odličje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića 1996.; Nagrada Vladimir Nazor 2003., Porin za životno djelo 2021., a iste godine i godišnja nagrada Porin za najbolju skladbu klasične glazbe Concerto rosso, za klavir i orkestar.
Kad nestanu osobe poput Silvija i Zdenke, nestaju cijeli svjetovi znanja i dobrote i ništa ih ne može nadomjestiti. Njihovim nestankom mijenja se i kulturna slika sredine. Tu prirodnu neminovnost možemo pokušati ublažiti jedino iskrenim prisjećanjem na njihove živote i osebujni stvaralački opus.
Sani Sardelić
-
Kategorija Vijesti
Trebate se prijaviti za objavu komentara.