Javni poziv za dodjelu oznake “Hrvatski otočni proizvod”
Na temelju članka 16. Zakona o otocima (Narodne novine, broj 34/99, 149/99, 32/02 i 33/06) i Pravilnika o uvjetima, kriterijima i načinu označavanja proizvoda oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ (Narodne novine, broj 47/07, u nastavku teksta: Pravilnik) Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije dodjeljuje oznaku „Hrvatski otočni proizvod“ u cilju poticanja razvoja otočne proizvodnje kroz prepoznatljivost i jačanje konkurentnosti otočnih proizvoda na tržištu.
UVJETI DODJELE OZNAKE „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
Oznaka „Hrvatski otočni proizvod“ može se dodijeliti tradicionalnim i inovativnim proizvodima koje proizvode otočni proizvođači.
Otočni proizvođači koji kandidiraju za dodjelu oznake „Hrvatski otočni proizvod“ mogu biti pravne i fizičke osobe koje imaju sjedište na otocima i svoju djelatnost obavljaju na otocima.
Tradicionalnim i inovativnim proizvodima smatraju se proizvodi nastali kao rezultat otočne tradicije, razvojno-istraživačkog rada, inovacije i invencije čija razina kvalitete mora biti mjerljiva. Također, moraju zadovoljavati zakonske i podzakonske odredbe o sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača te svojim ukupnim karakteristikama (sastav, dizajn, ekološki kriteriji i dr.) udovoljiti izraženim ili pretpostavljenim potrebama potrošača te zahtjevima utvrđenim u normama ili specifikacijama kojima se osigurava razina kvalitete.
Proizvodima označenim jednom od sljedećih oznaka:
– Oznaka ekološki proizvod
– Oznaka izvorno hrvatsko
– Oznaka hrvatska kvaliteta
– Oznaka tradicionalnog ugleda
– Oznaka izvornosti
– Oznaka zemljopisnog podrijetla
– Oznaka izvornosti za ostale proizvode
– Oznaka zemljopisnog podrijetla za ostale proizvode
dodjeljuje se oznaka „Hrvatski otočni proizvod“ po ispravno podnesenom zahtjevu uz provođenje postupka iz članka 23. stavka 2. i članka 24. Pravilnika.
Oznaka „Hrvatski otočni proizvod“ dodjeljuje se proizvodima koji nemaju jednu od navedenih oznaka, a koji su nastali kao rezultat otočne tradicije, razvojno-istraživačkog rada, inovacije i invencije, po ispravno podnesenom zahtjevu uz provođenje postupka iz članka 23. stavka 1. i članka 24. Pravilnika.
NAČIN I UVJETI STJECANJA PRAVA UPORABE OZNAKE „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
Otočni proizvođači podnose ispunjen Zahtjev za dodjelu prava uporabe Oznake „Hrvatski otočni proizvod“ (u nastavku teksta: Zahtjev). Obrazac Zahtjeva objavljen je u Prilogu 1. Pravilnika i sastavni je dio ovog Javnog poziva. Obrazac Zahtjeva dostupan je i na službenim internetskim stranicama Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije www.razvoj.gov.hr
Uz Zahtjev je potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:
1. podaci o pravnom statusu:
- za trgovačka društva:
– preslika rješenja o upisu u sudski registar;
– preslika društvenog ugovora u slučaju da se radi o više osnivača trgovačkog društva;
- za zadruge:
– akt o osnivanju
– preslika rješenja o upisu u sudski registar;
– preslika ugovora o osnivanju zadruge;
- za udruge:
– preslika rješenja o upisu u registar udruga;
- za obrte:
– preslika rješenja o osnivanju obrta (obrtnica);
– preslika ortačkog ugovora u slučaju da se radi o više vlasnika obrta;
- za obiteljska poljoprivredna gospodarstva:
– preslika rješenja o upisu u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava;
- za ostale:
– preslika rješenja o upisu ili drugi zakonom propisan dokument.
2. izjava podnositelja zahtjeva ovjerena kod javnog bilježnika o otočnom podrijetlu proizvoda;
3. tehnička dokumentacija, fotografija proizvoda i/ili dokumentacija za vizualnu jednoznačnu i pouzdanu identifikaciju proizvoda;
4. preslika rješenja o korištenju jedne od sljedećih oznaka: Ekološki proizvod, Izvorno hrvatsko, Hrvatska kvaliteta, Oznaka izvornosti, Oznaka zemljopisnog podrijetla, Oznaka tradicionalnog ugleda, Oznaka izvornosti za ostale proizvode, Oznaka zemljopisnog podrijetla za ostale proizvode.
5. potvrdni dokumenti o udovoljavanju uvjetima sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača te rješenja ili dokumenti o uvedenom sustavu osiguravanja kvalitete za proizvode koji nemaju jednu od oznaka navedenih u točki 4. u skladu s Pravilnikom o označavanju, reklamiranju i prezentiranju hrane (Narodne novine, broj 63/11, 79/11 i 90/13) i odredbama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti predmeta široke potrošnje (Narodne novine, broj 125/09 i 23/13) koje se odnose na kozmetičke proizvode, a nastali su kao rezultat otočne tradicije, razvojno-istraživačkog rada, inovacije i invencije;
6. preslike dokumentacije o proizvodu s kojom podnositelj Zahtjeva raspolaže, a koja se odnosi na dokazivanje kvalitete proizvoda.
Zahtjevi za dodjelu oznake „Hrvatski otočni proizvod“ s propisanom dokumentacijom podnose se do 25. svibnja 2016. na adresu:
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Račkoga 6, 10000 Zagreb
u zatvorenim omotnicama s naznakom „ne otvaraj – javni poziv“ i adresom podnositelja zahtjeva na poleđini omotnice.
Nepravodobni i nepotpuni zahtjevi neće se uzimati u razmatranje.
Objavu Javnog poziva te obrazac za prijavu možete vidjeti OVDJE.
-
Kategorija Natječaji i javni pozivi, Vijesti
Trebate se prijaviti za objavu komentara.