Korčula – nalaz fosilnih zubiju riba iz reda Pycnodontiformes
Izvadili su ih speleolozi Damir Basara, Branko Jalžić i Milan Vojinović. Fosilni ostaci značajni su za proučavanje geološke prošlosti Korčule. Stručno su obrađeni u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu, a tim za obradu predvodili su viši kustos Dražen Japundžić i muzejska savjetnica Sanja Japundžić.
Kako navode u stručnoj obradi, ribe iz reda Pycnodontiformes živjele su u plitkomorskim prostorima tijekom većeg dijela mezozoika, u rasponu od 175 milijuna godina. Njihovi fosilni ostaci pronađeni su u cijelom svijetu, u naslagama od trijasa do eocena kada su izumrle. Prepoznatljive su po lateralno spljoštenom tijelu i dobro razvijenom zubalu koje se sastojalo od nekoliko nizova zaobljenih zubiju s debelim caklinskim površinama. Obzirom na nevelik broj fosila piknodontnih riba, svaki novi nalaz, pa i ovaj s Korčule, vrijedan je dokaz o njihovoj rasprostranjenosti i važan znanstveni podatak.
Ujedno, u Arheološkoj zbirci Gradskog muzeja Korčula pohranit će se arheološki nalazi otkriveni slučajno tijekom dosadašnjeg istraživanja špilje Pišurke, te se očekuje njihova daljnja stručna obrada.
Predviđeno vrijeme primopredaje je 8.30 ujutro, a program je javan, ujedno i podložan promjenama uslijed trenutne epidemiološke situacije. Obaveza je sudionika posjedovanje COVID putovnice.
Foto: Branko Jalžić, ožujak 2020., Pycnodontiformes in situ, Borovčeva jama, Postrana, Žrnovo
Trebate se prijaviti za objavu komentara.