Noć muzeja 2021. godine

16. NOĆ MUZEJA održat će se kao DIGITALNA NOĆ MUZEJA, na način koji je sukladan vremenu i djelovanju muzeja u uvjetima globalne svjetske krize.

Gradski muzej Korčula sudjeluje s tri programa.

  • Predstavljanje novog vodiča i informativnog letka Gradskog muzeja

U vodiču je, osim muzeja, predstavljena je i kuća Marka Pola – budući interpretacijski centar Marko Polo i Stalna izložba Korčulanska moreška u Kuli Kopnenih vrata. Tekst tiskovina je stručan i privlačan, a obogaćen je fotografijama Marka Sitara. Autorice teksta su Marija Hajdić, Sani Sardelić i Marta Kalebota. Tiskan je dvojezično. Koncepcija je suradnički cilj KORE d.o.o., Turističke zajednice Grada Korčule i Gradskog muzeja. Tiskovine su suvremeno grafički oblikovane u  LU Studiju dizajnerice Tonke Lujanac. Sastavni su dio programa obnove palače Gabriellis-Ismaellis, osigurana iz Europskog fonda za regionalni razvoj – Operativni program ”Konkurentnost i kohezija” – projekt ”Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija“ unutar kategorije – Kulturna baština. Naziv projekta je Putevima prošlosti, a obuhvaća aktivnosti od obnove kulturnih dobara do digitalnog pristupa kulturnoj baštini. Nositelj projekta je Dubrovačko – neretvanska županija, a provedbu koordinira Regionalna razvojna agencija DUNEA.

  • Istraživanje Moreška, kumpanije i ostala kulturna i folklorna društva na otoku Korčuli tijekom pandemije

Istraživanje o utjecaju pandemije Covid – 19 i s njom povezanih epidemioloških mjera na zaštićena kulturna dobra – nematerijalnu baštinu uslijed ograničenja kretanja i okupljanja ljudi pod nazivom Moreška, kumpanije i ostala kulturna i folklorna društva na otoku Korčuli tijekom pandemije, provodi se u vidu anonimne ankete svih članova društava u gradu i na otoku Korčuli koju možete ispuniti na web stranicama Gradskog muzeja. Istraživanje se vrši u cilju dokumentiranja novih okolnosti koje utječu na sve segmente društva, uz neminovne restrikcije ljudskih aktivnosti, odnosa i kontakata, no isto tako i uočavanja mogućih  pozitivnih iskustava i odgovora na krizu. Naročito je vidljiv utjecaj na kulturna i folklorna društva, nositelje i prenositelje nematerijalne baštine, koja su često okosnica  brojnih kulturnih i društvenih aktivnosti. S obzirom na to da je od početka pandemije u ožujku 2020. proteklo više od 10 mjeseci, te da je većina društava morala odgoditi ili prilagoditi svoje svečane izvedbe, a isto tako i izvedbe za posjetitelje i turiste, ta okolnost je izvjesno utjecala na ukupne aktivnosti društva. Moreška i kumpanije registrirana su nematerijalna kulturna dobra Republike Hrvatske i dio identiteta grada Korčule i svih naselja na otoku Korčuli koja ih baštine. Stoga ih Gradski muzej Korčula, u skladu sa svojim poslanjem, nastoji istražiti, dokumentirati i predstaviti;  s posebnim osvrtom na utjecaj pandemije, kao i  s ovogodišnjom temom Noći muzeja: Zadaće muzeja u uvjetima kriza.
Anketi o utjecaju pandemije na kulturna i folklorna društva možete pristupiti ovdje.

  • Prikaz terenskih pregleda Gradine i gomile otoka Korčule

 Prikaz terenskih pregleda Gradine i gomile otoka Korčule – tijekom 2020. godine pregledano je više desetaka gradina i gomila (tumula) na području otoka Korčule, koje su u procesu zaštite kulturnih dobara. Donosimo pregled odabranih lokaliteta, materijalnih dokaza prisutnosti Ilirskih zajednica, koji predstavljaju veliki istraživački i turistički potencijal.

Programe možete pratiti i u njima sudjelovati od petka, 29. siječnja na web stranicama Gradskog muzeja Korčula. Značajni i nezaobilazni partneri u provedbi programa su mediji, od lokalne do državne razine.

Foto: nocmuzeja