Planovi za očuvanje Jadrana: AWASTER projekt pokreće promjene
Naša obala, čiji se razvoj primarno temelji na turizmu, na udaru je sve veće količine otpada koji ostavlja negativne posljedice na prirodu, okoliš i ljudsko zdravlje. Zato su se hrvatski i talijanski partneri udružili i putem AWASTER Interreg projekta nastoje pokrenuti pozitivne društvene promjene.
– Procjenjuje se da 80 % otpada iz mora potječe s kopna, stoga je nužno što prije usvojiti načela kružnog gospodarenja otpadom u poslovne procese proizvodnog sektora, ali i podizati ekološku svijest od najranije dječje dobi. – naglasila je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica projekta u Suncu.
Partneri projekta sastali su se u Splitu 13. i 14. studenog kako bi dogovorili iduće korake za očuvanje Jadrana. Također, započeli su Zajednički edukacijski program (Joint Training Program) usmjeren na edukaciju projektnih partnera i ključnih dionika o održivom korištenju resursa. Među partnerima su Istarska regionalna energetska agencija IRENA, udruga Sunce iz Splita, talijanski LAG “VeGal”, konzultantska i investicijska tvrtka SINLOC SPA iz Padove, te Grad Casarano.
AWASTER trening program
Edukacija je ključna za stvaranje dugoročnih promjena koje će osigurati očuvanje okoliša i smanjenje negativnog utjecaja otpada na našu obalu. Kroz niz edukativnih aktivnosti, partneri projekta nastoje uključiti različite skupine, od djece do odraslih, u proces usvajanja načela kružnog gospodarenja resursima.
Prvi trening AWASTER programa, koji je održan u Splitu, bio je usmjeren na primjenu kružnih obrazovnih shema u školama. Sudionici su imali priliku isprobati interaktivne metode participativnog učenja, podijeliti svoja iskustva s provedbom radionica i naučiti kako te metode mogu pomoći u podizanju ekološke svijesti među mladima. AWASTER treningu su nazočili i jedni od ključnih dionika LAG-a 5: nastavnice osnovnih škola, Meri Amadeo iz Osnovne škole Petra Kanavelića u Korčuli i Jelena Amadeo iz Osnovne škole “Ante Curać-Pinjac” u Žrnovu. Nastavnice Meri i Jelena su prethodno sudjelovale na radionici za nastavnike održanoj u Korčuli, a kojoj je cilj bio prikupiti vrijedne uvide i povratne informacije nastavnika potrebnih za izradu Smjernica i Akcijskog plana projekta, koji će služiti kao alat za što bolju integraciju koncepta kružnog gospodarstva u školske kurikulume.
– Važno je započeti s usvajanjem načela kružnog gospodarstva od najranije dječje dobi, zato ćemo u okviru projekta organizirati razne edukativne aktivnosti za djecu različitih uzrasta. – rekao je Andrea Poldrugovac iz IRENA-e, voditelj projekta.
– Odgojno-obrazovni djelatnici izuzetno su važni u podizanju ekološke svijesti među djecom i mladima, stoga je važno educirati ih o različitim metodama prijenosa znanja. – rekla je Matea Taraš iz Sunca.
Sljedeći trening održat će se u Italiji i bit će usmjeren na unapređenje poslovnih znanja o pristupu kružnog gospodarstva.
Obrazovanje najmlađih ključ je održive budućnosti
Korčulanske škole očekuje još radionica za učenike i odgojno-obrazovne djelatnike, a planiraju se i akcije čišćenja. Radionice će omogućiti sudionicima da kroz interaktivne metode učenja razumiju osnovne principe kružnog gospodarstva i primjenu tih principa u svakodnevnom životu. Ovakve aktivnosti provodit će se u svim partnerskim regijama.
– Osmislili smo smjernice za provedbu edukacijskih aktivnosti za obrazovno-odgojne djelatnike. Učenici će imati priliku prenijeti naučeno znanje svojim obiteljima i zajednici. Ovo će omogućiti širenje ekološke svijesti izvan škola i uključivanje cijele zajednice u procese zaštite okoliša. Projekt također uključuje akcije čišćenja i monitoring prikupljenog otpada u svakoj od partner regija, čime će se omogućiti daljnje korištenje i ponovna upotreba prikupljenih materijala, što je dodatni korak ka održivosti. – rekla je Kuzmičić Rosandić predstavljajući dokument koji je izradila udruga Sunce u okviru projekta.
– U okviru projekta planira se uspostava EcoLabova, gdje će se djeca educirati kroz praktičnu izradu inovativnih proizvoda od plastičnog otpada. Osim toga, razvit će se Waste footprint aplikacija koja će pomoći u praćenju i smanjenju otpada u svakodnevnim aktivnostima. Naglasak na najmlađima ključan je za osiguranje održive budućnosti Jadrana.- istaknuo je Poldrugovac iz IRENA-e.
Edukacija poslovnog sektora
Osim obrazovnog sektora, posebna pažnja posvećena je poslovnom sektoru. Organizirat će se regionalne edukativne radionice usmjerene na podizanje svijesti među poduzetnicima, osobito u proizvodnom i turističkom sektoru. Ove radionice pružit će konkretne smjernice o tome kako povećati produktivnost resursa, smanjiti negativne ekološke učinke i stvoriti održive poslovne modele koji su utemeljeni na kružnom gospodarstvu.
– Kako većina otpada u more dospijeva iz kopnenih izvora, važno je educirati poslovni sektor da je zeleno i održivo poslovanje s minimiziranom proizvodnjom otpada moguće i nužno za očuvanje Jadrana. – rekla je Sara Ferigo, predstavnica SINLOC SPA .
Projekt AWASTER financiran je iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021. – 2027. i provodit će se na obalnim područjima Hrvatske i Italije do kraja kolovoza 2026. godine.
Lokalna akcijska grupa “LAG 5”
https://lag5.hr/
Trg sv. Justine 13
20260 Korčula
Tel: 020 713 472
Mob: 095 807 3081, 091 891 9176
Email: [email protected], [email protected]
Trebate se prijaviti za objavu komentara.