STO GODINA TONKA KOMPARKA
Ni danas šjor Tonko (tako ga Korčulani zovu od milja) ne treba pomoć za se uspeti stepenicama do svoje kuće u blizini plivališta KPK, koji slavi 80 godina postojanja.
– Ajme meni, eto sam stariji i od KPK 20 godina, šaljivo nam otkriva dio svoje životne priče šjor Tonko. I dica su mi plivala, kći Marženka je bila dobra plivačica, a sin Ante vaterpolist KPK i to vratar. I unuci Andrija i Vlaho su sportaši, oni ne mogu skuterom di ja mogu svojim nogama i biciklom. Sada po vrućini ne pedalam, ne da mi supruga Ivka, koja je cijeli život vodila brigu o svima nama, priča Tonko, ona je prava Korčulanka (rođena Bernardi), onda sam i ja i mi svi s prezimenom Komparak stari Korčulani.
I zaista u Hrvatskoj etimologiji se pronalazi kraći tekst o podrijetlu prezimena Komparak gdje piše: „Prezime Komparak nalazimo vrlo rijetko u Hrvatskoj, a vjerojatno dolazi iz Korčule na istoimenom otoku“.
Eto, malo nas je al’ nas ima, zapjevao je Ante Tonko Komparak i namamio rodbinu, vršnjake, prijatelje i znance da u lijepo uređenom vrtu njegove rodne kuće pjesmom,vicevima i dobrom spizom nastave slavlje, koje je i najavio njegov sin specijalist medicine dr. Ante Komparak, kazavši: “U našoj se obitelji znalo ko je gazda i ko je odgovoran za zajednički život. Majku i oca se moralo slušati, zato smo i ostali obitelj koja je aktivno sudjelovala u radu cjelokupne zajednice, i obitelj koja je u vjeri podigla djecu i unuke.”
Uz mnoge čestitare, slavljeniku su uz poklon poželjeli zdravlje u nastavku drugog stoljeća njegovog života predsjednik Gradskog vijeća Korčule Lovro Krstulović i gradonačelnik Korčule Mirko Duhović.
Zanimljivo je spomenuti da se u ulici gdje živi stogodišnjak Ante Tonko Komparak nalaze još dvojica stanara kojima fali par godina da im Tonko može čestitati stoti rođendan.
Tonko dobro vidi i čuje, otvoren , bistar, vedar i razgovorljiv, kakav je bio i čitava života rekao nam je jednu filozofsku uzrečicu: “Od života nisam puno tražio,a sigurno sam mu puno dao”.
Bila su to drukčija vremena nego danas, a moji preci su doselili iz Zaostroga – priča Tonko Komparak, čiji su i djed i otac bili trgovci, prvenstveno mesari, koji su živo meso nabavljali na pazarima u Hercegovini, i odatle pješačenjem životinje dovodili do Tučepa, a odatle barkama do otoka Korčule. Dok su mu braća kasnije nastavila raditi kao brodograditelji, Tonko se nakon posla mesara bavio mnogim poslovima korisnim za obitelj i grad. Dugo je vremena radio i u veletrgovačkom poduzeću Gradina u Korčuli.
A nisi ispričo kako si vozi strankinje u kaiću, dobacio je susjed 95-godišnji Mile Telenta i 92-godišnji Marko Žuvela, koji su doprinijeli da se zajedničkim evociranjem uspomena ispriča i mlađima da ovaj događaj nije samo velika radost, nego još više ponos na roditelje koji nikad nisu mijenjali životna načela, isticali su njihove vjere i ljubavi u braku, koji bi trebali svima biti uzor. Ne samo kroz molitvu i vjeru nego, jednostavno, kroz čitav njihov život i njihovu veliku povezanost. A toga je nažalost danas sve manje.
Slavljeniku Anti Tonku Komparku poželjeli smo da i dalje svakome bude kum, jer na svakom koraku on svoje sugrađane pozdravlja Kume, pa tako se sada i slavi njegovo kumstvo, vjerojatno iz prezimena Komparak, čije članove Korčulani ponekad netočno oslovljavaju pa i pišu – Kumparak.
Tekst i snimak: Niko Perić
-
Oznake rođendan, Tonko Komparak
Trebate se prijaviti za objavu komentara.