Svjetski dan svjesnosti o Duchenne mišićnoj distrofiji (DMD)

7. rujna obilježava se Svjetski dan svjesnosti o Duchenne mišićnoj distrofiji (DMD).

Ovogodišnja tema Svjetskog dana svjesnosti o DMD je „Žene i Duchenne“, a koja ima za cilj podizanje svijesti o svim aspektima povezanim sa ženama i DMD – genetski i klinički aspekti nositelja bolesti, zaštita žena nositeljica gena, uloge majki kao primarnih skrbnica, djevojke s DMD, supruge i djevojke, mreža podrške za ženske članice obitelji, žene u znanosti te žene međunarodne voditeljice zagovaranja. Pojavnost DMD kod žena vrlo je rijetka, ali su zato žene preuzele različite uloge u obiteljima koje imaju članove s DMD i zasigurno im je potrebna podrška.

Mišićna distrofija je progresivna, nasljedna bolest koja djeluje na mišiće koji kontroliraju pokrete te oni propadaju i slabe. Puno je vrsta i oblika mišićne distrofije, a među najprogresivnijim je Duchenne mišićna distrofija (DMD) koju je prvi opisao francuski neurolog Duchenne de Boulogne 1861. po kojem je i dobila ime. U svijetu više od 250.000 osoba živi s DMD. Poremećaj je uzrokovan mutacijom gena, a majke bolest u pravilu prenose na mušku djecu. Oboljeli dječaci već između 10. i 12. godine života gube sposobnost samostalnog hoda, a progresija bolesti je takva da se u adolescentskoj dobi javljaju izrazite teškoće plućne i srčane funkcije uslijed slabljenja dišnih i srčanog mišića te uglavnom umiru u trećem desetljeću života.

Time će povodom Svjetskog dana svjesnosti o Duchenne mišićnoj distrofiji (DMD) i Grad Korčula postati dio svjetskog vala crvenog svjetla, jer će u večernjim satima 7. rujna, kula Revelin zasvijetliti kako bi pokazali solidarnost sa zajednicom osoba s Duchenne mišićnom distrofijom.